Muzyka dla umysłu dziecka do zasypiania

27 lutego, 2015 7:14 pm
More videos
173
Views
   

Muzyka relaksacyjna jest jednym z narzędzi pomocnych relaksacji. Oczywiście relaksację (głębokie odprężenie układu mięśniowego, nerwowego i psychiki) możemy wykonywać np. w ciszy, czy na łonie natury. Jednak muzyka relaksacyjna może być w tym względzie istotną pomocą. Gdy słuchamy przez jakiś czas spokojnej, kojącej muzyki przeplecionej np. szumem morskich fal – po pewnym czasie możemy odczuć się jakoś uspokojeni i znacznie bardziej osadzeni w sobie.

Narzędziem relaksacji może być skupienie się na oddechu, czy na myśli (afirmacji, sugestii o działaniu relaksacyjnym). Ale także narzędziem do obserwacji i skupienia może być muzyka relaksacyjna. Pomaga wtedy w uspokojeniu się, wyciszeniu, zregenerowaniu (czyli ogólnie w relaksacji).
Muzyka relaksacyjna może z jednej strony posłużyć nam jako tło do wykonania jakiejś innej relaksacji, czy medytacji (możemy np. słuchać jej i jednocześnie wykonywać medytację obserwacji, uważności itd.), jak i może być obiektem skupienia samym w sobie.

Po prostu wiele osób lubi wykonywać odprężenie, kiedy z głośników subtelnie sączy się muzyka relaksacyjna, a skupienie się na dobiegających dźwiękach jest jedną z odmian medytacji ( medytacja słuchania dźwięków). Kiedy po prostu obserwujemy i słuchamy płynącą w powietrzu muzykę, będąc uważnymi i nie myśląc o niczym – wykonujemy jakiś rodzaj medytacji i relaksacji.

Muzyka relaksacyjna to gatunek, który cieszy się ostatnio coraz większym zainteresowaniem, z uwagi na coraz większy stres i tempo codziennego życia. Coraz więcej osób poszukuje muzyki, przy której będzie mogło nieco ukoić przeciążone nerwy, uspokoić się psychicznie i zregenerować. Muzyka relaksacyjna zazwyczaj stara się wyrazić wewnętrzny pokój i miłość, harmonię płynącą z doznań duchowych i dostrzegalną w całym wszechświecie. Harmonię i prawdziwą radość odczuwamy zazwyczaj wtedy, gdy nasz umysł jest uspokojony.
Ponadto muzyka relaksacyjna często zawiera wiele kojących i odprężająco na człowieka oddziaływujących dźwięków natury. Optymalnie jeżeli dany twórca połączy głęboki nastój odprężenia, kontemplacji i medytacji ze stosunkowo wysokim poziomem muzycznym swojego dzieła. Wtedy dany płyta może być z nami przez długi i czas i nie czujemy przesytu po kilku przesłuchaniach jej.
Gdyby chcieć ten styl muzyczny gdzieś zaszeregować, można by powiedzieć że muzyka relaksacyjna to współczesna muzyka obrazowa.

Wydaje się, że za pioniera tego gatunku, jakim jest muzyka relaksacyjna, uchodzić może na świecie Kitaro – Japończyk, który zainspirowany swoimi głębokimi duchowymi doznaniami, podjął się przełożenia ich na język muzyki elektronicznej.
Obecnie muzyka relaksacyjna stała się gatunkiem bardzo popularnym (zazwyczaj jest klasyfikowana jako „muzyka New Age”). Interesującym jej przedstawicielem, o bardzo bogatym dorobku, jest m.in. Oliver Shanti.

(173)

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>